Mi kerül az asztalra farsang idején?
A farsang nemcsak a mulatság, de a finom falatok időszaka is, talán még jobban, mint a karácsony. Ilyenkor nehéz, tartalmas ételek kerülnek az asztalra, de ennek oka nem csupán a böjtöt megelőző fékevesztett habzsolás. Nézzük hát az étlapot!
A farsang egyszerre felkészülés a húsvétot megelőző böjtre, de egyfajta termékenységi mágia is, melynek során a minden jóval megrakott asztalokkal a természetet próbálják ösztönözni a bőséges termésre. Ez a szokás a pogány hitvilágban gyökerezik és ezért a kereszténység is beemelte idővel. Mivel a mulatozás is része a farsangi szokásoknak, az ételek egy része a másnaposság ellen is hatékony „gyógymódnak” számít. A magyar farsang szó egyébként a német eredetű vaschang szóból származik. Egy dolog számít biztosnak a farsangi ételekkel kapcsolatban, mégpedig az, hogy egyik sem diétás fogás!
Ezek a legkedveltebb csemegék farsang idején
Ilyenkor minden az asztalra kerül, ami disznóság: disznótoros, tepertő, kocsonya, de még a hájas tészta is, melynek elkészítéséhez sertészsírt használnak. A disznóvágások időszaka ez, de az, hogy milyen ízesítést használnak az egyes fogásokhoz, tájegységtől, vagy akár háztartástól is függ. A disznótoros és a kocsonya már több évszázada kedvelt étele a farsangi időszaknak, az első kocsonyareceptet Franciaországban jegyezték le 1395-ben. A tepertő valójában nem számít önálló ételfajtának, mivel tulajdonképpen a zsír kiolvasztásának mellékterméke, a zsírszalonna kisült maradéka. Mégis, igen sokoldalú finomság lett belőle az évszázadok során, hiszen önmagában, krém formájában kenyérre kenve, de akár tésztába sütve, például pogácsaként is igen finom fogások készülhetnek a tepertő segítségével. De a disznótoros, kocsonya és barátaik mellett a sertéscomb is gyakori vendég ilyenkor az asztalon, főleg paradicsomos-boros ízesítéssel.
A szárnyasok is terítékre kerülnek
Gyakran kerül csirke és kacsa is az asztalra ebben az időszakban, természetesen „szigorúan” alkohollal elkészítve, nehogy józan maradjanak a madarak! A részeges, fehérborral elkészített, fűszeres csirke igazán ízletes fogás, de ha valaki valami nehezebbre vágyik, a konyakos kacsa a jó választás. Ezt ugyanis a vörösboros-konyakos ízesítés mellett szalonnával és májjal teszik még táplálóbbá.
A kihagyhatatlan: farsangi fánk
Laktató finomság és igazi desszert a farsangi fánk, melynek tésztáját olajban kell kisütni. Lehet baracklekvárral töltött, de akár töltetlen is, amit porcukorral szórnak meg. A világ több országában találkozhatunk farsang idején valamilyen fánkfélével.
Másnaposság ellen jó a leves
A becsinált leves az egyik legismertebb gyomornyugtató a farsangi mulatság másnapján, hiszen kellemes, savanykás ízével csillapítja a tüneteket és gondoskodik a folyadékbevitelről is. A másik másnaposság elleni leves a gombás korhelyleves, mely tele van fehérjével és tápanyagokkal, miközben enyhíti a fejfájást és csökkenti az egyéb problémákat is.